İbadet….

İbadet vecd hali, birlik, bütünün karşısında, olana hayranlık hali….

İnsanoğlu; nerede? gerçekten hakiki bir algılayış ve iman ile bütüne saygıyla eğilir veya nerede? ezbere şekli ibadet eder.

İbadetlerin amacı; insanı daha yüksek algılama, anlayış ve yüksek ahlak seviyesine getirmektir.

Herhangi bir mercinin, sistemin insanın yapacağı ibadete ihtiyacı yoktur.

İbadet insanın kendisi içindir. Kişi kendisi için ibadet yapar, namaz kılar, oruç tutar, meditasyon yapar veya çeşitli ahlaksal veya sosyal yardımlaşma eylemlerinde ve ziyaretlerde bulunur.

Gittiği bir kutsal mekanda, ona fayda varsa veya oranın manyetik enerjilerinden faydalanıp, kendini dönüştürmesine yardımcı kutsal bir mekana gidiyor ise yine kişinin kendisi içindir.

Yani dışarısı için , herhangi bir gösteriş veya birinden onay alınması için ibadet yapılmaz.

İnsanın, kendini geliştirmek için, bildiği, öğrendiği, dininin, coğrafyasının anlayışının ona sunduğu bilgileri kendi şuur ve zekasıyla kullanabilmesi faydasınadır.

Belli şekiller ve şartlar bir şey leri öğrenmek, fark edebilmek için bize yardımcıdır. Genelde verilen tüm öğretiler orta yolun bilgisidir. Kişi bu bilgiler ışığında, orta yolun içerisinden daha yüksek seviyelere çıkabilme potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı maneviyati zenginleştirmek çoğaltmak için çeşitli tarikatlar, tasavvuf ve çeşitli ilimler ortaya çıkmıştır.

Binlerce şekli ibadetler arasından, en çok yapılan namazın içerisinde bir sürü sırlar ve özler verilmiştir. Bunu doğru kullanan kişi, yüksek katlara ve enerjilere çıkabilir. Yani bir çok enerji çakralarını açabilir. Namazda kalbe dokunma, topraklanma ve arınma vardır.Özle buluşma, sağın ve solun, yerin ve göğün, ruhun ve maddenin selamlanması, pozitif ve negatife bakmanın, miracın yolu vardır.

Diğer ibadetlerden biri olan Oruç, nefsi arındırma ve nefsi temizleme, bedeni arındırma, temizleme için tutulur ve yine kişinin kendisi içindir.

Kişinin kendi faydası için yapacağı herşey, her eylem kişiye hizmet eder ve ibadetidir. Her din, her mezhep, her yol kendine uygun şekilde yapabilir.

Önemli olan yaptığı eylemin gerçekten kendisine faydası olduğunun farkına varıp yapmasıdır.

Kişi sadece oturarak, eyleme geçerek, tefekkürle veya gözleriyle de ibadet yapabilir. Çalıştığı, yaptığı her işi aşk ve sevgi ile ibadet eder gibi kainata, bütüne sunuyor gibi yapabilir.

Yapılan her ne ise mutlu olunuyor kişiye fayda sağlıyor sevgi ve aşk ile yapılıyor ise bu da bir ibadettir.

İster sevgiliyle olsun, ister işinizle olsun eğer bunu aşk ve sevgiyle yapabiliyor isek buluştuğumuz yaradandır.

Ve ibadetin özü budur.

Sevgiyle kalın.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s