ZAMANIN DEĞERİ

Bir çok insan, sıfırdan başlamanın öneminden ve güçlülük göstergesinden bahseder.

Oysaki sıfırdan başlamak diye, bir daha, bir yaşam yoktur. Bu sadece gerici ve zamanın değerini bilmeyenlerin oluşturduğu bir algıdır.

Sıfırın yanına kaç tane? sıfır koyarsanız değerlenir?

Sıfırın yanına, sağına soluna farketmez, koyacağınız her rakam değerlidir ve sizi bir sonraki rakama taşır.

Hayata sıfırdan başlanır ve yaşananlar bir sonraki adımlar için yada farklı bir hayat seçiliyor ise bunlar için bir deneyim bir tecrübe yada bir derstir.

Tekrar tekrar sıfırdan başladığını düşününler yada aynı sıkıntıları, tekrar tekrar yaşayanlar aslında kısır bir döngü içine girer, an içinde zaman içinde, ona sunulan fırsatları, yenilikleri, güzellikleri değerlendiremez, ilerlemeyi reddeder ve sürekli geri geri giderek yaşamı bu şekilde tüketir .

Oysaki kişi geldiği zaman diliminde, birçok yol katetmiş, bir çok deneyim sahibi olmuştur. Kendine ve kendi zamanına değer vermediği için yeni bir oluşum da, sıfır diye tabir ederek aynı algıya girerek hareket eder. Buda onun için malesefki zaman kaybıdır.

Yürümeyi öğrenmiş bir çocuğun, yürümeyi öğrenirken yaptığı düşmeyi, durmayı korkmayı, sallanmayı, emeklemeyi, dengede durmayı, adım atmayı tekrar yapmasını istemek gibi birşey ….

Ne kadar anlamsız ve aslında işkenceye dönen bir yaşam halini alır. Kişinin kendini sabote ettiği ilerlemeyi durdurduğu ve hayattan çaldığı zamanlardır.

Geldiği yolda yaşadıklarıyla, yaşamak istediği hayata, sıfırdan değil, tecrübeler, deneyimler ve gerçek istedikleriyle devam etmelidir. Yoksa yaşlandığı zaman, takkeyi önüne koyar ben ne yaşadım ki der. Çünkü bir süreci kendine tekrar tekrar yaşatmaktan, egosunu doyurmaktan başka birşey yapmamıştır.

Sıfırdan yaparım deyip egosunu beslemiştir.

Herşeyini kaybedip, hayata devam eden biri sıfırdan değil, başka bir hayatla kaldığı yoldan devam eder.

Şimdi sıfırdan başladığını düşünenler bi dönüp yaşadıklarına baksınlar, ilk yaşadıklarını tekrar ettiklerini göreceklerdir. Bu algıdan çıkılmadığı sürece, emeklerine, zamanlarına, kendilerine onlara verilen süreye haksızlık, eziyet, işkence yapmaktan vazgeçmeyeceklerdir.

Komin yaşamın devamı için bazılarını feda etmek gerekir. Bunlardan biri siz olmayın kendinizi feda etmeyin. Çünkü elinize gececek koca bir sıfırdır.

Hiç kimsenin hayatı bir başkasına bağlı değildir. Kişinin yaşayacağı güzellikleri veya zorlukları engellemek kadere karşı gelmektir. Er veya geç yaşayacaktır. Zamanı bile engellenemeyen bir durumdur. Engellemeye yada kendini feda edenlerin beyhude bir çabasıdır. Yaradan yarattığına sahip çıkacak güçtedir. Bu tür bakış acıları aslında, inancıda baltalayan algılardır. Bir başkasının yaşaması gerekenleri engelleyek, kendini feda ederek kul hakkına girdiğini de hatırla.

Sevgiyle kalın.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s