Şaşırma!!!

Bazen hiç hesapta olmayan durumların içine giriveririz. Kendimizi hayal bile edemediğimiz olayları yaşarken buluruz.

Hayat içerisinde; hem öğretmen, hem de öğrenciyizdir. Ailemiz, arkadaşımız, sevgilimiz, eşimiz, çocuğumuz,her ilişki farklı bir yönümüzün aynasıdır. Bizlerde onlar için aynayız.

Farkındalığımız arttıkça, olayları, kişileri, ilişkileri, kendimizi gözlemleriz. İlişki ve durumu ne için yaşadığımızı kavrarız.

Bütünsel yada kısmi olarak herşeyde bir amaç ve bir iradenin belirtisi vardır. Yani Allah dilemedikçe hiç bir şey olmaz.

Bizim tesadüf olarak gördüğümüz, aslında Allah’ın tasarrufu olup tevafuktur. Denklerin bir araya gelmesidir. İslami bir terim olup, ilahi iradenin takdiri ve onayı olmadan olayların gelişmeyeceği anlamındadır.

Tevafuku; ilahın, ilahi varlığa, bir şans bir fırsat vermek için, kasıtlı bir tesadüfü olarak ta düşünebiliriz.

Tabi her zaman iyi olaylar ve iyi insanlarla karşılaşılmıyor diye düşünürsek!!!!

Aslında o olayda, kişinin neyi öğrenmesi gerekiyor diye bakarsak onun hayrına olduğu da görülür.

İyi insanlara, iyi olaylara çıksın yolumuz deriz hep!!!

İyi insanlara çıktığı zaman; tevafuk olduğunu unutup yada fırsatı degerlendirmemekte ilahi düzene karşı çıkmaktır. Yani bazen doğruyu yapmam gerekir derken; insanların doğrularıyla, ilahi gücün doğrusunu reddedip, yanlış davranış sergilemek diğer bir deyişle günah işlemekle eş değerdir.

İnancımıza göre tevafuk, olanı reddetme en büyük suçlardan biridir.

Yaşadığımız her olayın, karşılaştığımız her kişinin, bizim hayatımızda yeri vardır. Dışlamak, kızmak, kaçmak, korkmak, reddetmek, öfkelenmek ilahi düzen i reddedip kendimize zarar verdiğimiz, olmamız gereken halden uzaklaşmamıza, süreci , zamanı kaçırmamıza neden olur.

İyi tarafımızın beslenmesi için iyi insanlara, iyi olaylara, kötü tarafımızın beslenmesi için, kötü insanlara kötü olaylara denk geliriz.

Bir faunus içine koyulan iki balık beraber sıkılarak yaşamak zorundalar, birbirlerini sevmek zorundaymış gibi hissedebilirler, okyanusun içinde karşılaşan iki balık ve olaylar ilahi düzenin yansımadır. Korkularından arınarak akışta ol, kabülde ol ve gülümse …..

Sevgiyle kalın.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s