Özgür irade

Hiç düşündünüz mü, özgür irade nedir ? Ben özgür irademle mi yaşıyorum ? Mutlu muyum yada mutsuz muyum? Mutluysam nasıl  mutlu oluyorum, bu mutluluğum niye beni doyurmuyor, mutsuz isem sebebi ne diye……

Özgür irade kişinin, özdeğerleriyle yaşaması demektir. Bu değerler doğuştan var olarak gelir. Adeta bir dosya gibi yüklenmiş, al bunları ve git yaşa denir sanki insana…..

Bu dosyadakiler, yaşam yolculuğunda anahtardır. Mutlu hayatın, bilinmeyen şifreleridir. Kişi bunları anlayana dek savrulur, hep içinde bir mutsuzluk yaşar ve ben neden mutsuzum der. Hatta bardağın hep dolu kısmını görür, görmeye çalışır. Bazen gözü boşluğa takılır.

Asıl bardağı doldurması gereken şeyleri doldurmadıkça, bardağın hep boş kısmı gözüne takılır. Bardağa doldurduklarına bakar ve çok şükür der! yine de mutsuzdur. Kendini aldatır, sözde, ben özgür irademle yaşıyorum der, yine mutsuzdur.

O bardağı  özdeğerlerinizle doldurmadığınız sürece mutsuz olursunuz.Özgür iradenizle yaşamak, özdeğerlerinizle  yaşamak demektir.

Herkes gibi, herkesin dedigi gibi, herkesin istediği  gibi yaşamak yerine kendi kodlarınla yaşa bardağın dolu olduğunu göreceksin.

Hadi o değerleri bulalım ve mutlu olalım.

Sevgiyle kalın.

20161229_231401

Reklam

Özgür irade’ için 2 yanıt

  1. Malesef ülkemizde mahalle baskısı dediğimiz toplumsal baskılar yüzünden insanların büyük çoğunluğu özgür iradelerini kullanamıyor. Anca gelişmiş toplumlarda özgür iradelerini kullanabilen insanlar çoğunlukta. Tabiki bu eğitime dayalı bir olgu.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s